Nezařazené

Prilby a materiály: naučte sa ich dobre rozlíšiť

Prilby na motorku, to je taká malá veda. Mal som jedného kamaráta, bol to taký blázon, a napríklad on, na motorke nosil prilbu zo stavby. Možno sa vám to zdá ako dobrá sranda, no on skutočne nechápal, že takáto prilba mu život ani hlavu nezachráni. Veľmi dlho sme si z neho robili žarty aj my. Mysleli sme si, že kašle na prilbu a toto je nejaká recesia. Raz na pive, som ale pochopil, že on skutočne verí tomu, že táto prilba je bezpečnostným prvkom. OK, poďme od tohto blázna. Verím tomu, že vy viete, že prilba na bicykel alebo stavebná prilba nepatrí na motorku, teda na vašu hlavu, keď jazdíte na motorke. Ani to, akú motorkársku prilbu budete užívať, však nie je jedno. Tyrkysová motorka na ulici pri tehlovom múre

Prilby sa vyrábajú z rôznych materiálov. Za jeden z tých odolnejších je považovaný polykarbonát. Mali by ste však vedieť, že hovoríme vlastne o plaste, ktorý je špeciálne tvrdený, čo z neho robí skutočne dosť odolný materiál, no na druhej strane nie neprekonateľný materiál. Aby ste mohli polykarbonát lepšie pochopiť, tak napríklad, ak máte doma nejaký altánok a na ňom plastovú strechu, tak je to s najväčšou pravdepodobnosťou tento plast.
Potom sú tú laminátové škrupiny.Pre vysvetlenie, pre tých, ktorí nevedia, čo je škrupina, tak to je povrchová úprava prilby. Laminát je taká stredná kategória. Na rýchlu jazdu určite nie je postačujúci, no ak jazdíte len v meste, pomaly a bezpečne, tak by vám mala aj takáto prilba pomôcť v prípade, že budete potrebovať pomôcť.
Za skutočne odolné prilby sú považované tie zo sklolaminátu, karbónu (uhlík) a tiež rôzne novinky z iných veľmi odolných organickým materiálov.
Chlapec a dievča s červenými prilbami na motorke
Keď si budete vyberať prilbu,materiál je rozhodujúci hlavne v tom, na čo ju budete používať. Rýchla jazda, rovná sa väčšie nebezpečenstvo. Pomalá jazda v meste však na druhej strane neznamená, že by ste si hlavu nemali chrániť a môžete nosiť tú na bicykel. Aj v meste je prilba dôležitá. Veď si predstavte, že spadnete na hlavu počas chôdze. Aj to nie je bezpečné a na motorke je t riziko pádu o čosi väčšie.