Nezařazené

Nerez a sklo tvoria elegantnú dvojicu

Moderný dizajn spojený s bezpečnosťou a nadčasový materiál, všetky tieto atribúty v sebe spája sklo. Zábradlie, ktoré je z neho vyrobené, dodáva schodiskám nádych luxusu a elegancie a podľa štýlu prevedenia či použitia iného odtieňa skla ako číre sa z neho stane originálny doplnok celého interiéru. Prechádzať po schodoch, ktoré sú vybavené skleneným zábradlím je bezpečné, pretože na jeho výrobu sa používa kalené bezpečnostné sklo. Okrem bezpečnosti zábradlia architekti či dizajnéri kladú dôraz na štýl prevedenia, pri ktorom je možné zabradlie na schody využiť vlastnosti skla v plnej miere. Napríklad okrem bežného číreho skla sa uplatnia aj jeho zaujímavé povrchové úpravy napríklad pieskovanie, lepenie fólie do grafických vzorov, farebné sklo alebo digitálna grafická potlač priamo na sklo a veľa iných úprav.

schody, schodiská

Priehľadné sklo vo funkcii zábradlia má svoje výhody, prepúšťa svetlo, a preto sa využíva na osadenie stenového zábradlia, čo je spojenie steny a zábradlia v jednom. Tvorí priehľadnú stenu vedľa schodov, na ktorej je prichytené madlo, to umožňuje pohodlné vystupovanie a schádzanie po schodoch a tie sú zároveň presvetlené. Zábradlie zo skla sa dá vyrobiť ako bezrámové s čistými líniami alebo ako kombinácia s konštrukciou z nerezu či hliníka. Oceľové stĺpiky tvoria nosnú konštrukciu a medzi nimi je vložená tabuľa skla. Konštrukcia sa dá ukotviť k podlahe zhora alebo z bočnej strany schodiska, obidve možnosti sú štýlové a schodisko oživia.

schody

Mnohí projektanti navrhujú zábradlie s čistými detailmi ukotvenia, a to sa dá dosiahnuť, ak stĺpiky zapustíte do podlahy, tak nadobudne vzhľad „rastu“ zábradlia zo zeme bez nejakých rušivých detailov, čo je práve ich zámerom. Profily konštrukcie zábradlia sa vyrábajú z hliníka v úprave inox alebo z nerezu, madlo býva väčšinou z teplého dreva, ale moderné interiéry si vyžadujú aj oceľové madlo.

Cenové ponuky vypracujú firmy, ktoré sa venujú ich výrobe a montáži, lebo nie je možné určiť jednotnú cenu pre všetky zábradlia. Cena sa totiž odvíja od množstva použitého materiálu a jeho druhu a tiež napríklad pri nutnosti výroby špeciálnych prvkov a zložitosti montáže.