Financie

Ako na rodinný rozpočet

Financie nás trápia každý deň. Dnešná doba sa točí len a len o peniazoch. Aj vás trápia vaše výdavky, ktoré nemáte pevne pod kontrolou? Jeden mesiac miniete viac, ako chcete a ďalší mesiac vám tie peniaze chýbajú? Mnoho pracujúcich ľudí si nevšíma svoj rodinný finančný rozpočet. Sú tak uponáhľaní, že nemajú čas si ho ani len prepočítať alebo vytvoriť. Šťastný človek je však ten, čo presne vie, kde môže utratiť viac peňazí, a kde sa má uskromniť. Ako si usporíte peniaze z vášho platu alebo aspoň neminiete viac, ako ste zarobili?

 

sporenie

 

Rodinný rozpočet je pre mnohých kľúčový. Bez neho sa žiť nedá. Spokojná rodina je taká, ktorá presne vie, kde ich peniaze putujú. Spočítajte si všetky svoje príjmy, výdavky, porovnajte ich. Výsledná suma by nemala ísť do mínusu. Nemôžete predsa minúť viac, ako zarobíte. Rozpočet by mal slúžiť na to, aby ste nejaké peniaze vedeli aj usporiť. V niektorých výdavkoch sa môžete uskromniť, ale v povinných platbách to nebude možné.

 

Vaše príjmy spočítajte dokopy. Medzi príjmy zaraďte všetko, či už sa jedná o plat z práce, odmeny, bonusy, iné príjmy, dotácie a podobne. Taktiež si spočítajte všetky svoje výdavky. Napríklad si jeden mesiac odkladajte bločky z nákupov v potravinách. Možno zistíte, čoho kupujete najviac a kde by ste mohli trošku peňazí usporiť. Vytvorte si zvlášť peňaženku na potraviny, kde budete mať len peniaze určené na nákupy potravín. Medzi výdavky, ktorými by ste mohli usporiť nejaké peniaze by mohli byť rôzne zle nastavené poistenia, či časté návštevy kaderníckych alebo kozmetických salónoch. Mnohí míňajú svoje peniaze na fitnes centrá alebo iné aktivity, ktoré by mohli vykonávať aj vo svojom dome či byte bez minutia čo i len jedného eura. Ak vám zostanú nejaké peniaze z príjmov nazvyš, určite ich nepoužite, ale si ich radšej odložte bokom. Šetrenie peňazí na horšie časy je základom šťastného manželstva.

 

peniaze

 

Pri správne vytvorenom finančnom rozpočte sa vám nemôže stať, že by ste sa so svojim manželom hádali kvôli peniazom. Presne budete vedieť, kde míňate vaše peniaze. Na väčšie alebo nákladnejšie nákupy sa vždy spolu dohodnite a prekonzultujte, či to je nevyhnutné práve teraz kupovať.