Business

Zanesené odpady v seniorskom byte

Ako si predstaviť typický seniorský byt? Tá predstava môže byť veľmi skreslená, pretože záleží na životnom štýle, kondícii i veku či genetických predpokladoch, a zatiaľ čo niektorí seniori sú takmer nepohybliví a uzavretí doma, iní športujú, cestujú a užívajú si život ako v mladosti. Rozdielny prístup môžu mať títo ľudia aj čo sa týka domácich prác, vrátane zanesených odpadov v kúpeľni, v kuchyni či na toalete.

toaletný papier

Čistiť odpady je možné dvoma spôsobmi, buď využijete vhodné čistiace látky, napríklad hydroxidu sodného, prípadne ekologického bakteriálneho prípravku, alebo odpady rozoberiete a prečistíte prevažne mechanicky. Každý spôsob má svoje výhody aj riziká, a my by sme si o nich mohli niečo povedať.

žaby na toalete

Chemické čistenie – toto je výhodné najmä v tom, že nepotrebujete žiadne náradie a nebude nutné nič demontovať. Vystačíte s bežnými domácimi pomôckami, ako je v prípade hydroxidu sodného nasypanie prípravku do sifónu a zaliatie vriacou vodou. Musíte ale dbať na bezpečnostné opatrenia, pracovať najlepšie v rukaviciach av ochrannej veste, s okuliarmi alebo s tvárovým štítom. Lúh je nebezpečná chemikália, je to žieravina a môže po zasiahnutí oblečenia a predmetov v domácnosti čokoľvek nenávratne poškodiť.

Demontáž sifónu – na toto je rozumnejšie prizvať odborníka, pretože mnohí z vás môžu narobiť viac škody, než úžitku. Po prvé sa sifón nemusí podariť rozobrať, a ak áno, potom nemusí byť jednoduché ho znova namontovať. Keď na skrutke strhnete závit, je potom nutné vymeniť celý sifón, a to je zbytočne drahý špás. Ďalší problém sú baktérie, ktoré vám môžu spôsobiť infekčné ochorenie, a sliz, v ktorom sú prítomné, je čiernej farby, a dokáže zašpiniť kde čo. Keď demontujete sifón, môžete s ním postriekať koberce, záclony, závesy a oblečenie. Ale ak je závada až v kanalizácii, na to vám rovnako demontáž sifónu nepomôže a musíte volať inštalatérov za cenu za krtkovanie v Nitre tak či tak.